Це свято — ще один шанс міжнародної спільноти закликати людей до відповідальності одне перед одним і надання посильної допомоги тим, хто її потребує.

Мільйони людей зобов’язані своїм життям тим, кого вони ніколи не бачили — донорам, які добровільно здають кров. Саме цим невідомим героям присвячується Всесвітній день Донора крові, відзначення якого дозволить ширше висвітлити значення добровільної здачі крові і буде сприяти тому, що більша кількість людей стануть регулярними донорами крові.

Важко назвати галузь медицини, де б не застосовувалась донорська кров, її компоненти та препарати, яким немає альтернативи. Тяжкі травми та операції, масивні кровотечі та захворювання крові, злоякісні новоутворення, опіки і променева хвороба — далеко не повний перелік тих випадків в лікувальній практиці, коли питання життя і смерті, хвороби та здоров’я вирішується за допомогою донорської крові та виготовлених з неї компонентів і препаратів. Навіть сьогодні, коли медицина сягнула у своєму розвитку небачених висот, життя багатьох людей буде залежати від незамінних «живих ліків» — донорської крові.

Одноразово донор може здати 470 мл крові. На перший погляд цифра велика, але якщо розібратися, то це лише 10-та частина від усієї крові людини. Здавати можна як цільну кров, так і її компоненти: плазму, еритроцити, тромбоцити. Зазвичай здають цільну кров, тому що це значно швидше і простіше.

Взагалі регулярна здача крові навіть корисна. Вона допомагає покращити кровотворення, вивести з організму надлишок заліза, який може викликати онкологічні та серцеві патології. Також донорство стимулює загальну активацію та відновлення організму, сприяє нормалізації кровообігу, профілактує серцево-судинні захворювання, стимулює імунну систему, зменшує навантаження на печінку та селезінку. Ще один великий плюс заключається в здатності організму протистояти надмірним кровотечам та значно швидше відновлюватися після них.

715429

Не дивлячись на численні плюси, лікарі не рекомендують донорам здавати кров частіше 4-5 разів на рік. Бажано за два дні до здачі не навантажувати себе фізичною працею, не їсти жирну та смажену їжу. Категорично забороняється вживати спиртні напої напередодні та в день здачі крові. Після здачі донор повинен декілька днів вести не активний спосіб життят та гарно відпочити. Донором може стати кожний громадянин України, якому виповнилося 18 років та який пройшов необхідне медичне обстеження, за умови відсутності протипоказань, визначених Міністерством охорони здоров’я України.

Комунальний заклад «Полтавський районний клінічний центр первинної медичної допомоги» від щирого серця дякує мешканцям нашого району які не залишилися байдужими та надали посильну допомогу в данному питанні та стали донорами крові.
Водночас звертаємось до громадян і закликаємо їх стати донорами і тим самим врятувати життя багатьом людям.

З повагою
Комунальний заклад «Полтавський

районний клінічний центр
первинної медичної допомоги»