Щорічна літня акція «Тиждень підтримки грудного вигодовування» в усьому світі проводиться починаючи з 1-го серпня. Дата проведення «Тижня підтримки грудного вигодовування» обрана невипадково, цього дня в 1990 році була прийнята Декларація про захист, заохочення та підтримку грудного вигодовування.

Девіз цьогорічного «Тижня підтримки грудного вигодовування» – «Годування грудьми: Ключ до сталого розвитку».

Всесвітня акція «Тижня підтримки грудного вигодовування» була задумана як один із стратегічних методів популяризації та підтримки природного вигодовування дітей, для пожвавлення і відновлення, в умовах втраченої традиції – годувати діток грудьми. В цьому році Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування присвячений 17-и Цілям Сталого Розвитку, що були прийняті всіма державами – членами Організації Об’єднаних Націй.

Тема тижня грудного вигодовування 2016 року наголошує, що грудне вигодовування – це ключовий елемент, який є основою благополучного початку життя, який допомагає нам поважати один одного і піклуватися про світ, в якому ми живемо.
Грудне вигодовування безпосередньо відноситься до третьої Цілі Сталого Розвитку, яка має на меті покращення здоров’я матері і дитини. Відомо, що грудне вигодовування є вагомим чинником зниження рівнів захворюваності дітей і дитячої смертності, з одного боку, та має позитивні коротко- й довготривалі наслідки для здоров’я матерів, з іншого.

mother_and_baby_fn

Грудне вигодовування також має відношення до другої Цілі Сталого Розвитку – подолання голоду та безпечного харчування.
Вплив грудного вигодовування на інтелект і матеріальний стан людини має відношення до четвертої Цілі – якісна освіта, а також першої Цілі – подолання бідності.
Окрім цього, грудне вигодовування захищає планету від забруднення навколишнього середовища і глобального потепління, оскільки, на відміну від штучного вигодовування, не пов’язано з промисловим виробництвом.

В чому ж переваги грудного вигодовування для дитини? Грудне вигодовування – найкращий та найбільш безпечний спосіб вигодовування дитини. У маленької дитини існує три основні потреби: харчування материнським молоком, відчуття тепла рук матері, відчуття спокою та безпеки, які виникають у дитини в присутності матері. Грудне вигодовування задовольняє всі ці вимоги. Завдяки цьому годування грудьми являється біологічною та емоційною основою для повноцінного розвитку та росту дитини. Жоден інший вид харчування не в змозі повноцінно замінити грудне вигодовування.

Що робити, якщо перші дні після пологів у мами немає молока?

Звичайно, годування грудьми – природний процес і основну частину роботи по його налагодження виконує безпосередньо жіночий організм. Важливо правильно розуміти його сигнали, а також допомагати, якщо це необхідно. На 2-3 день після пологів на зміну молозива у молодої мами прибуває молоко. Однак протягом 2-3 днів дитині необхідно давати груди, навіть якщо вам здається, що там абсолютно нічого немає. Чому?

Причин кілька:

  • малюк вчиться смоктати, а це для нього досить серйозна робота;
  • мама вчиться годувати,
  • молозиво – необхідний продукт для дитини, навіть кілька його міліграм допоможуть малюкові;
  • жіночий організм приймає сигнали про те, що вироблення грудного молока необхідна – і починає роботу по запуску життєво важливого процесу лактації.

Молозиво – концентрована поживна рідина, яка допомагає зменшити кількість білірубіну в крові малюка, чим запобігає жовтяницю новонароджених. Також у молозиві багато антитіл-імуноглобулінів, які захищають дитину від хвороботворних організмів і речовин, що стимулюють ріст і розмноження клітин організму.

Що робити, коли молоко прибуває і болять груди?

Отже, розпочався процес лактації – ваші груди грубіють, збільшуються, стають важкими, гарячіми і болючими. Найчастіше така проблема виникає із-за того, що молока прибуває багато, а малюк ще не достатньо сильний, щоб з’їсти все, що ви йому пропонуєте. Це тимчасова проблема, просто поки процес лактації ще не налагоджено. Намагайтеся частіше пропонувати малюкові груди, або трохи зціджуйте молоко до відчуття комфорту.
Важливий нюанс: не варто зціджувати все молоко, яке скупчилося до грудей. Так як лактація працює за принципом «попит» і «пропозиція», то чим більше ви зцідите, тим більше молока прибуде в наступний раз, таким чином, створюється замкнене коло. Якщо молока занадто багато, постарайтеся обмежити кількість вживаної рідини і сціджуйтесь до комфорту. Пройде трохи часу, лактація налагодиться, і молока буде вироблятися саме стільки, скільки потрібно вашому малюку.

А тепер хочу обговорити з Вами відповіді на питання які найчастіше задають молоді матусі.

Що робити, якщо в сосках з’явилися тріщини і боляче годувати?

З цією проблемою стикаються майже всі молоді мами, адже до народження малюка жіночі соски не звикли до такого інтенсивного роздратування. Ніжна шкіра сосків тріскається, і кожен дотик до них малюка викликає напад болю.
Також тріщини можуть з’явитися, якщо малюк неправильно захоплює сосок: підвертає губи, жує, не захоплює ареолу. Якщо причина в неправильному захопленні, то після того, як мама з дитиною виправлять цю ситуацію, тріщини заживуть швидко. Якщо тріщини неглибокі, то біль виникає тільки в перші моменти годування, далі процес практично безболісний. Якщо ж тріщини досить серйозні, то необхідно вдатися до допомоги спеціальних медичних мазей і загоюючих кремів, які продаються в аптеці. Також у боротьбі з тріщинами необхідно регулярно влаштовувати повітряні ванни, залишаючи груди оголеними кілька разів в день на 10-15 хвилин і використовувати спеціальні силіконові накладки для годування.

Що робити, якщо груди налилися, стали гарячими і болять?

Хворобливе нагрубання грудей, розпираючий біль і температура – можливо в організмі молодої мами розвивається початкова стадія лактостазу, в грудях утворився застій молока. Лактостаз – це застій молока в одній або декількох частках грудей. Основна причина захворювання – дисбаланс між процесами відтоку і припливу молока, тому найчастіше таке явище виникає у тих жінок, які стали мамами в перший раз, і у них ще не розроблені молочні протоки.

Допомогти полегшити неприємні відчуття лактостазу можуть:

  • часті прикладання дитини до грудей;
  • зціджування грудей до стану комфорту;
  • масаж ущільненої ділянки до і під час годування або зціджування;
  • починати годування слід з тієї груді, на якій виявлено ущільнення;
  • під час годування підборіддя малюка повинно бути направлено до місця застою молока, так він швидше впорається з проблемою і звільнить проблемну ділянку.

Саме дитина, який буде якомога більше і частіше їсти молочко з грудей, допоможе мамі впоратися з неприємними відчуттями лактостазу.
У цей період особливо важливо ретельно дотримуватися особистої гігієни, носити вільний бюстгальтер та не здавлювати груди. Без уваги молодої мами до свого стану лактостаз може перейти в мастит (запалення молочної залози), а це захворювання вже набагато складніше вилікувати.

Як зрозуміти, чи вистачає дитині молока?

Безумовно, всі молоді мами переживають, наїдається їх улюблений малюк чи ні. Відмінним способом з’ясувати, чи вистачає дитині молока, є «тест на мокрі пелюшки». В один із днів спробуйте відмовитися від одноразових підгузників і скористайтеся звичайними пелюшками. Щоб зрозуміти, чи наїдається дитина, необхідно підрахувати, як часто він ходить в туалет. Коли малюк вже їсть грудне молоко стільки, скільки хоче, у вас повинно бути 10-12 мокрих пелюшок і 3-5 пелюшок, забруднених випорожненнями кишечника за добу. У деяких малюків стілець буває частіше, невеликими порціями, це індивідуальний процес при грудному вигодовуванні.

skolko-kormit-grudyu-600x350

Скільки часу за одне годування дитина повинна бути у грудей?

Якщо мова йде тільки про організацію грудного вигодовування, то мама і малюк поки тільки звикають один до одного, а сам процес лактації знаходиться в процесі налагодження. Спочатку не варто говорити про якісь сталості: дитина може просити груди кожні 20-30 хвилин і смоктати помалу і дуже швидко, а іноді перерва може досягати 2-3 годин, а їсти малюк буде більше півгодини.

Не порівнюйте свою дитину з іншими дітьми і не турбуйтеся, якщо прочитали інформацію, яка розповідає про те, як повинен їсти малюк, а у вас все не зовсім так. Вести мову про режим можна тільки в тому випадку, якщо дитина перебуває на штучному вигодовуванні, якщо ж малюк їсть грудне материнське молоко, пам’ятайте – всі дітки різні і в перші місяці після пологів часто або безладно смоктати груди для них абсолютно нормально.

Не забувайте, що перебування у маминих грудей для дитини не тільки просто прийом їжі – так малюк заспокоюється і спілкується з мамою, йому так подобається як можна частіше опинятися у неї на руках, почувши знайоме серцебиття і відчуваючи рідний запах. Через кілька тижнів у дитини виробиться режим, прикладання до грудей будуть більш впорядкованими, годування інтенсивними, а проміжки між ними – передбачуваними.

Чи потрібен дитині режим годування?

Складно серйозно говорити про режим, якщо мова йде про новонародженого. Перебуваючи в животі у мами, малюк отримував поживні речовини через пуповину безперервно. І після народження він розраховує, що стан справ не зміниться кардинально, а значить поки не готовий до великих пауз в їжі.

Склад грудного молока такий, що воно досить швидко засвоюється і може покинути шлунок малюка вже протягом півгодини після годування, а отже, дитина може знову захотіти їсти.

Молочна залоза молодої мами також розрахована на часте спустошення, і годування по годинах може призвести нестійку лактацію до проблем із застоєм молока або зменшенням його вироблення.

В перші місяці життя дитини варто прикладати до грудей для годування не рідше ніж через 2-3 години, а якщо дитина хоче частіше – це чудово. Не переживайте, так буде не завжди, з віком у малюка поміняються ритми годування і цей процес найчастіше буде відбуватися у встановлені години.

Моє молоко рідке, як зробити його краще?

Склад молока залежить від потреб дитини. Грудне материнське молоко не може бути рідким або невідповідним. Яким би воно не виглядало візуально, саме така консистенція і жирність молока необхідна зараз вашому малюкові.

Також не забувайте, що спочатку під час годування до малюка надходить так зване «переднє молоко», яким він втамовує спрагу. По мірі годування жирність молока зростає, і в кінці до дитини надходить молоко, вміст жирів в якому в 10-20 разів вище, ніж в першій порції. Саме цим, «заднім молоком, дитина наїдається, воно навіть візуально виглядає більш жовтуватим. Так що не варто переживати, природа все передбачила, варто тільки їй довіряти! Не варто робити якихось спеціальних заходів для збільшення жирності молока, наприклад, їсти якісь спеціальні продукти. Якщо у мами якісь запитання про те, чи достатньо поживних речовин отримує дитина, зверніть увагу на результати зважування дитини. Якщо малюк набирає 125 р. ваги в тиждень – хвилюватися не про що, ніякі догодовування і заходи по поліпшенню якості молока або збільшення лактації не потрібні.

Потрібно давати дитині соску або догодовувати з пляшечки?

На початку життя груди потрібно малюкові завжди, коли його щось турбує, чи це голод, самотність або неприємні відчуття в животику. Мамі не варто розділяти ці процеси і включати в них якихось додаткових помічників. Штучний замінник грудей, такий як соска або пляшечка, можуть стати причиною багатьох проблем, від зменшення лактації, до відмови дитини від грудей.

Пам’ятайте, що способи смоктання материнських грудей і пляшечки – різні, також змінюється положення язика і губ малюка в залежності від того, що потрапляє йому в рот. Підміна маминих грудей плутає дитину, адже він на перших тижнях життя ще тільки вчиться правильно смоктати.

Звичайно, молодій мамі складно, і іноді, коли малюк знаходиться біля грудей дуже довго, їй здається, що він використовує її не для насичення, а як соску, і можливо, так воно і є. Але цей процес необхідний як мінімум для того, щоб у жінки не було проблем з лактацією, тому важливо хоча б перші кілька місяців не пропонувати малюкові ніяких сосок і пляшечок, якщо він знаходиться на грудному вигодовуванні.

З повагою заступник головного лікаря
з охорони дитинства та материнства

комунального закладу
«Полтавський районний клінічний
центр первинної медичної допомоги»

Лобанова В.А