Кір – інфекційна хвороба, що вражає як дітей, так і дорослих, які не мають імунітету проти цього захворювання. Кір зафіксували у кількох регіонах України, а також на території Полтавського району.

Кір – небезпечне вірусне захворювання. Саме ця інфекція є однією із основних причин дитячої смертності у світі.

Як можна заразитись кором

Вірус дуже швидко поширюється – він передається при розмові, кашлі, чханні чи будь-якому тісному контакті з хворим. Як тільки у людини з’являються перші ознаки вірусу – вона вже поширює інфекцію. Інкубаційний період триває від 7 до 17 днів.

При цьому інфекція дуже швидко поширюється, тож з потоком повітря вірус може навіть поширитись у сусідні приміщення, наприклад через вікна, вентиляцію тощо.

Симптоми у дітей і дорослих

Найчастіше кором хворіють діти та підлітки, однак, якщо щеплення не було, то заразитись може і дорослий.

Перші тривожні ознаки небезпечного вірусу – людина стає млявою, у неї порушується сон, знижується апетит. Пізніше з’являється нежить та кашель, а також підвищується температура.

Однак, вже через кілька днів температура знижується, а от кашель та нежить не проходять, а навпаки посилюються. В цей період в людини стають чутливими очі, важко дивитись на світло, інколи доходить до запалення ока (кон’юнктивіт). Часто ці симптоми можна сплутати зі звичайною застудою чи грипом. При цьому на внутрішній стороні щік, а іноді й губ, вже з’являються дрібненькі цятки. Це вже одна із основних ознак, що в хворого таки кір.

Вже на 4-5 день після перших симптомів температура знову підвищується до 39-40 градусів, а на шкірі з’являється дуже помітний висип червоних цяток. У цей момент посилюється нежить, набрякають повіки та все обличчя.

До симптомів може додатись ще й пронос. Також може посилитись головний біль, інколи хворі навіть непритомніють.

Якщо хвороба проходить без ускладнень, то вже до тижня часу хворому має стати краще. Тоді у людини нормалізується температура, проходять кашель та нежить, а верхній шар шкіри, на якій був висип, починає відлущуватись.

Ускладнення

Цей вірус небезпечний ще й ти тим, що ускладнення після хвороби можуть бути не безпечнішими за саму недугу. Інфекція сильно понижує імунітет, і організм стає чутливим до будь-якої бактеріальної інфекції.

Ускладнення можуть торкнутись і дихальної системи — це пневмонія, бронхіт. Також часто після перенесення вірусу може виникнути запалення середнього вуха, часто це трапляється у маленьких дітей.

Кір наносить відбиток і на нервову систему, в деяких випадків може призвести до енцефаліту (запалення головного мозку).

Профілактика

Найбільш дієвим захистом від кору є вакцинація. Її колять дитині у 12 місяців та 6 років.

“У країнах, де вакцинація від кору охоплює більшість населення, люди перестають хворіти на кір. І неприйнятною є ситуація, коли в час доказової медицини, лікарі чи інший медичний персонал відмовляє молодих батьків від щеплення дітей. Вважаю, що це своєрідний медичний злочин. Вакцина проти кору “безпечна, надійна та ефективна”. Адже цю вакцину використовують не лише в Україні, але і в багатьох інших європейських країнах.

Як уникнути захворювання?

Негайна вакцинація дітей і дорослих, які не отримали двох щеплень. Якщо ви або ваша дитина невакциновані, і ви підозрюєте, що могли контактувати з потенційно хворим, можна навіть «обдурити» хворобу. Для цього треба зробити щеплення протягом перших 72 годин після контакту. Чим швидше — тим краще.

Та якщо вас не щеплювали в дитинстві, зробити це можна в будь-якому віці — вакцину вводять двічі, з інтервалом у місяць.

Якщо вашій дитині завтра виповнюється рік — не зволікайте і вже післязавтра займайте чергу на щеплення від кору, паротиту та краснухи. Якщо вашій дитині сьогодні виповнюється шість років — сьогодні їсте торт, а завтра — на щеплення. Якщо ви пропустили свою дозу щеплення або не зробили його вчасно, негайно надолужуйте.

Не готуйтесь до вакцинації — ніяких протиалергійних чи протизапальних препаратів не потрібно. У той самий день, коли робите щеплення від кору, можете зробити без вагань також інші, наприклад проти гепатиту B або проти грипу.

Оскільки специфічного лікування від кору не існує, то більшість препаратів з припискою «противірусні» не діє. Не давайте дитині препарати, на етикетці яких написано «імуномодулятор». А ось що потрібно — багато теплого пиття, провітрювання та вологе прибирання кімнати. Усе інше — за рекомендацією лікаря.

У ЗМІ масово поширюються новини про епідемію кору. Чи справді масштаб настільки великий?

Батьків не має хвилювати питання «епідемічності». Цей термін використовують лише для того, щоб приймати управлінські рішення. А для нещеплених людей навіть кілька хворих на кір несуть високу загрозу.

Масовість хвороби пояснюється великою кількістю невакцинованих людей, серед яких інфекція поширюється моментально. Кір зараз швидко крокує Україною. Якщо раніше це були Івано-Франківська, Одеська області, Тернопіль, а потім Чернівці, то зараз маємо випадки цієї інфекції майже в усіх регіонах України.

Тож медична спільнота Полтавського району закликає всих мешканців району які не отримали щеплень, а бо отримали їх не в повному обсязі не зволікаючи звернутись до медиків для проведення вакцинації.

З повагою заступник головного лікаря
з охорони дитинства та материнства

комунального закладу
«Полтавський районний клінічний
центр первинної медичної допомоги»

Лобанова В.А