Меланома відноситься до числа найбільш злоякісних пухлин за рахунок швидкого росту, бурхливого метастазування лімфогенним та гематогенним шляхами. Частіше всього (87-90%) меланома вражає шкіру. Рідше (7-8%) вона виникає у сітчастій оболонці ока і біля 1% вона буває у прямій кишці та інших внутрішніх органах.

Частота захворюваності на меланому серед населення постійно збільшується. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку в світі реєструється понад 200000 випадків захворювань на меланому шкіри і близько 6500 спричинених нею смертей. В Україні в 2010 році захворіло на меланому 2829 людей, 1070 з них померло.

Часом смертність від меланоми в Україні складає ледь не 95%, тоді як у Європі – лише 5%. Такий сумний показник зумовлений аж ніяк не відсутністю методів лікування, а несвоєчасним діагностуванням меланоми. В Полтавському районі за 2016 рік зареєстровано 23 випадок раку шкіри та 6 випадки захворювання на меланому, занедбаних випадків не було. Загалом перебуває на обліку 340 хворих із пухлинами шкіри. Хворіють на меланому люди у будь-якому віці. Частіше вона виникає у осіб віком 40 – 60 років (53,7%). Меланома у дітей до 14 років виникає дуже рідко, найбільш злоякісно протікає у осіб юнацького та першого зрілого періодів. На шкірі меланома виникає в усіх частинах тіла людини, але найбільш часто локалізується на кінцівках і складає 50% усіх локалізацій. Дещо рідше вона зустрічається на тулубі,де частота її сягає 36-38%. Найбільш рідко вона буває на голові та шиї і складає 10-12% випадків.

Причини виникнення меланоми дуже суперечливі та недостатньо встановлені. Відомі фактори, що впливають на появу даної патології, та захворювання,що можуть стати підґрунтям появи процесу. Значну роль у виникненні меланоми відіграє раса людини. У рас з малою пігментацією шкіри частота первинної меланоми у 3-4 рази більша,ніж серед сильно пігментованих людей. Підвищена пігментація пов’язана з варіабельністю меланоми та вмістом меланіну у шкірі. Частота виникнення меланоми ще залежить і від індивідуальної пігментації. Найменша частина її зустрічається у осіб з темним волоссям, оливковою або смуглявою шкірою, карими очима. Доведено, що рудий колір волосся підвищує імовірність виникнення меланоми у 3 рази.

У 50-70% випадків меланома шкіри виникає з пігментної родимої плями (невуса). Клінічно злоякісна меланома виглядає як щільний пухлинний вузлик інтенсивно чорного,аспідного кольору,іноді з блакитним відтінком. Рідше зустрічаються так звані безпігментні меланоми рожевого кольору, позбавлені пігменту вузлики. Розміри пухлини різні від 0,5 до 2-3 см в діаметрі. Нерідко пухлина має ерозовану поверхню,що кровоточить, і ущільнену підставу. Наявності таких явних ознак досить, щоб встановити діагноз простим оглядом.

duUa26TS7qPltCW0SrSL
Однак у ранніх стадіях злоякісна меланома виглядає більш безневинно і потрібен значний досвід для того, щоб відрізнити її від доброякісного пігментного невуса. Будь-які зміни невуса – збільшення, зміна кольору, виразка,кровоточивість – вимагають негайного хірургічного втручання. Краще провести більш радикальне лікування у випадку доброякісного невусу, ніж,недооцінивши картини, неправильно лікувати злоякісну меланому. Аналогічна тактика рекомендована стосовно зростаючого нового пігментного утворення на колись нормальній шкірі. Як згадувалося раніше дуже небезпечна меланома бурхливим метастазуванням лімфогенним та гематогенним шляхами. Метастази виникають швидко і найчастіше вражають легені,печінку,головний мозок,а також дисемінують по всій шкірі.

Варто мати на увазі і такі нерідкі випадки плину, коли хворий звертається з приводу збільшених лімфатичних вузлів. При ретельному опитуванні вдається встановити,що нещодавно ця людина з косметичною метою видалила новоутворення на шкірі, яке виявилося злоякісним та метастазувало.

Прогноз для хворих із меланомою важкий та залежить від своєчасного діагностування. Необхідно пам’ятати, що профілактика меланоми зводиться до своєчасного видалення уражених чи набутих невусів, що часто травмуються, а також до найсуворішої заборони видалення припікання, чи інших маніпуляцій, при різного виді родимках, бородавках, шкірних пухлинах. Своєчасна діагностика є запорукою успішного вилікування від меланоми.

З метою ранньої діагностики та профілактики дерматологічної патології з 20 квітня 2015 року розпочнеться Всеукраїнський тиждень діагностики раків шкіри. Протягом наступних пяти днів до 24 квітня відбудеться безкоштовна дерматоскопія пацієнтів з новоутвореннями шкіри та консультування провідними фахівцями-дерматологами. Базовим закладом визначений Полтавський обласний клінічний шкірно-венерологічний диспансер (адреса закладу: м. Полтава, вул. Олеся Гончара, 12). Огляди бажаючих будуть проводити з 09.00 до 13.00 в будні дні.

У дні акції на безкоштовній основі обстеження пацієнтів буде проводитися в приватній структурі :
-ПП Агора «ЛДЦ Медея» (м. Полтава, вул. В`ячеслава Чорновола, 24 Б) з 16-00 до 18-00

Шановні мешканці Полтавського району! Адміністрація Полтавської центральної районної клінічної лікарні та комунального закладу «Полтавський районний клінічний центр ПМД» застерігає Вас від самолікування та наполегливо рекомендує уважно відноситися до власного здоров’я.

Лікар-дерматовенеролог

Полтавської ЦРКЛ Т. Купріян

Заступник головного лікаря з

медичного обслуговування населення С.Г. Великоіваненко

КЗ «Полтавський районний клінічний центр ПМД»