Кір – це надзвичайно заразне гостре вірусне захворювання. В основному кіром хворіють не щеплені діти, що відвідують дитячі заклади. Підлітки й дорослі, що раніше не хворіли кіром, та не отримали вакцину проти нього.

Як відбувається зараження кором?

Джерелом інфекції є хворим кором люди з моменту появи перших ознак хвороби до п’ятого дня від початку висипань. У випадку зараження, після контакту із хворим проходить від 7 до 17 днів, перш ніж хвороба проявиться.

Кір – це повітряно-краплинна інфекція. Вірус попадає в організм через слизові оболонки верхніх дихальних шляхів і око від хворої кіром людини, яка поширює його при диханні, розмові, чханні і кашлі.

Вірус кіру дуже летучий – з потоком повітря він може попадати в сусідні приміщення й навіть на інші поверхи будинку через вікна, вентиляцію, замкові щілини, – тому заразитися можна, просто перебуваючи в одному будинку із хворим. При цьому вірус швидко гине в зовнішньому середовищі, тому поширення інфекції через предмети ( постільну білизну, одяг, іграшки), а також через третіх осіб, що контактували із хворим, практично неможливо. Приміщення, де перебував хворий кором, досить провітрити, щоб у ньому можна було перебувати без ризику заразитися, дезінфекція не потрібна.

Як протікає захворювання кір?

Хвороба починається гостро: зі скаргами на сильний головний біль, слабкість, температура може підвищуватися до 40ºC, апетит відсутній. Незабаром з’являються нежить, кашель – зазвичай сухий, болісний, або гавкаючий. Горло червоне, набрякле, шийні лімфовузли збільшені. Характерне запалення слизової оболонки очей – кон’юнктивіт. Його прояви при кіру яскраво виражені: очі червоніють, з’являється сльозотеча, світлобоязнь, згодом з’являється гнійні виділення. На другий-третій день хвороби на піднебінні з’являються рожеві крапкові висипання (енантема), а на слизовій оболонці щік, ясен і губ – характерні для кіру малесенькі білусоваті цятки (плями Бєльського-Філатова-Коплика). І те, і інше можна побачити до появи висипу на тілі.

На 4-5 день хвороби з’являється висип – спочатку на шкірі голови, за вухами, на обличчі. Наступного дня вона поширюється на тулуб, ще через день – на руки й ноги. Коревий висип являє собою численні дрібні червонуваті цятки і пухирців, які мають тенденцію до злиття й утворення більших плям. У період появи висипки стан різко погіршується – знову підвищується температура, підсилюються нежить, кашель, загострюється кон’юнктивіт. Людина млява, відмовляється від їжі, спить неспокійно.

Якщо немає ускладнень, то із четвертого дня від початку висипань наступає поліпшення стану. Сип або зникає зовсім, або переміняється пігментацією й ділянками лущення шкіри. Зникнення висипу відбувається в порядку, зворотному її появі,нормалізується температура, проходять катаральні явища.

Можливі ускладнення

Кір залишається однією з основних причин смерті серед дітей раннього віку в усьому світі. Більшість смертельних випадків кору відбувається через ускладнення, пов’язані з цією хворобою. Найчастіше ускладнення розвиваються у дітей віком до п’яти років або у дорослих людей старше 20 років. У людей, які перехворіли на кір, виробляється імунітет проти нього на все життя.
Ускладнення можуть з’являтися у будь-який період хвороби і зумовлені вірусом кору, а також супутніми бактеріями. Найсерйознішими ускладненнями можуть бути сліпота, енцефаліт (інфекція, що призводить до набряку головного мозку), отит, важка діарея і пов’язане з нею зневоднення, пневмонія.

Лікування

Якщо ви або ваші близькі захворіли, негайно викликайте лікаря. Лікування здійснюється лише за його призначеннями.
При тяжкому перебігу для отримання допомоги телефонуйте за номером 103 – екстрена (швидка) медична допомога.
Хворі, у яких кір протікає з середнім та тяжким перебігом, а також з ускладненнями та важкою інтоксикацією, підлягають обов’язковій госпіталізації в інфекційний стаціонар.

Лікування в домашніх умовах проводиться під обов’язковим наглядом сімейного лікаря. Вдома хворому на кір потрібно обов’язково забезпечити постільний режим на весь період гострої лихоманки. При можливості його необхідно ізолювати в окрему, добре провітрювану кімнату, давати багато пити, харчовий раціон збагатити вітамінами, зокрема вітамінами С та А (дві дози на добу). Як показує досвід, збагачення харчового раціону вітаміном А сприяє зменшенню числа випадків смерті від кору на 50% та може допомогти запобігти ураженню очей. Рекомендується періодично промивати очі теплою перевареною водою або 2% розчином харчової соди.

У період підвищеної захворюваності на кір рекомендується:

  • уникати великого скупчення людей;
  • при перших проявах «застудного» захворювання (нежить, кашель, слабкість, кон’юктивіт) звертатись до лікаря;
  • обмежити контакти;
  • дотримуватися “культури” кашлю (чхання), користуватися серветками;
  • часто мити руки з милом.

Вакцинація захистить від кору!

Для запобігання захворюванню і його грізним ускладненням єдиним заходом попередження залишається вакцинація проти кору, яку проводять дітям у 12 місяців, ревакцинацію – у 6 років.

При відсутності вакцинації рекомендовано провести щеплення моно-вакциною від кору у будь-якому віці до 30 років.
Для екстреної профілактики у вогнищі вводять вакцину проти кору до 3-го дня від моменту контакту з хворим на кір, або коревий імуноглобулін до 6-го дня від моменту контакту з хворим на кір.

В лікувальних закладах Полтавського району є в наявності комбінована вакцина проти кору в достатній кількості. Якщо у Вас виникли питання щодо вакцинації ,на них нададуть відповіді медичні працівники за Вашим місцем проживання.

Пам’ятайте!
Своєчасне щеплення збереже здоров’я або навіть життя!

Головний лікар КЗ «ПРКЦ ПМД» М.О.Рощак