В останній тиждень квітня проводиться Всесвітній тиждень імунізації. Його метою є поширення інформації про те, що завдяки вакцинації врятовано мільйони життів і це найбільш безпечний та ефективний метод боротьби з інфекційними захворюваннями.

Що таке вакцинація?
Вакцинація — найефективніший спосіб захисту відінфекційних захворювань. Імунна система реагує навведену вакцину, виробляючи імунітет проти інфекції, і таким чином формує у вашої дитини захист проти хвороби. В основному, вакцини вводяться в організм у виглядіуколу (ін’єкції). Деякі вакцини, наприклад, „жива” вакцина проти поліомієліту (ОПВ) — у вигляді крапель у рот (орально).

Чому для дитини важливо робити ще-плення?
Вакцинація потрібна для захисту вашої дитини. Інфекційні хвороби дуже небезпечні, можуть викликати ускладнення, інвалідність, деякі — смерть. Вакцинація захищає вашу дитину від інфекцій, запобігає тяжкому перебігу хвороби й ускладненням —у випадку інфікування. Загартовування, добре харчування важливі для здоров’я дитини, але, на жаль, вони не захищають від інфекційних хвороб. Ніщо не зможе захистити вашу дитину від небезпечних інфекцій краще за вакцинацію. Альтернатив вакцина ції немає. Дитина, яка не отримала щеплення, наражається на великий ризик захворіти й отримати ускладнення. Зокрема, у таких дітей при зараженні гепатитом В розвивається хронічний гепатит В, який призводить до розвитку цирозу і раку печінки.

У дітей до 1 року туберкульоз протікає у вигляді ге-нералізованої форми — з ураженням печінки, нирок, кісток. Часто він викликає ураження мозкових оболонок — туберкульозний менінгіт. Гемофільна паличка (Хіб-інфекція) у дітей перших років життя, яким не робили щеплення, призводить до розвитку пневмонії (запалення легенів), гнійного менінгіту (запалення оболонок мозку), сепсису („зараження” крові), епіглотиту (запалення надгортанника, щопризводить до задухи) і отиту (запалення середнього вуха), гнійного артриту (запалення суглобів), гнійного остеомієліту (запалення кістки). Щороку завдяки щепленням у світі вдається зберегти понад 2,5 млн дитячих життів. Вакцинація попереджає розповсюдження інфекційних захворювань. Завдяки їй у світі було викоренено натуральну віспу, у багатьох країнах — правець ново-народжених.

Від яких інфекцій дитина отримує захист за календарем щеплень в Україні?
Згідно з календарем профілактичних щеплень вУкраїні дитина отримує захист від 10 інфекцій:гепатиту В, туберкульозу, дифтерії, кашлюка, правця,поліо мієліту, гемофільної інфекції, кору, краснухи іпаротиту (свинки).

Чому важливо, щоб більшість дітей були вакциновані?

Якщо 90–95% людей мають імунітет проти інфекційного захворювання, во-но не пошириться територією країни, навіть якщо буде завезене з іншої держави. Такий імунітет називається „колективним”.Колективний імунітет захищає дітей, котрим не можна проводити вакцинацію через постійні чи тимчасові. А також дітей, котрі ще не отримали щеплень проти конкретних захворювань, оскільки не досягли віку, в якому вони проводяться. Наприклад, в Україні ваша дитина отримує щеплення проти кашлюка, починаючи з двомісячного віку. До цього моменту вона захищена від інфекції завдяки колективному імунітету.Колективний імунітет може бути сформовано лише в результаті охоплення вакцинацією понад 95% населення.

shutterstock_161210786-pic905-895x505-42096

До чого може призвести зниження коллективного імунітету?
При зниженні колективного імунітету рівень захворюваності інфекціями, проти яких проводиться вакцинація, зростає. Давно забуті інфекції можуть бути завезені до країни з інших держав.Завдяки вакцинації в Україні з 1996 року не реєструються випадки поліомієліту, а з 2002 року нашу країну сертифіковано як територію, вільну відполіомієліту. Але при цьому потрапляння вірусу поліомієліту на нашу територію є цілком реальним. Так наприкінці 2009 року вірус поліомієліту був завезений до Таджикистану з Індії. З грудня 2009 по жовтень 2010 року в цій країні було зафіксовано кількасот випадків паралітичного поліомієліту.З 2002 року це перший спалах захворювання у країнах СНД та Європи. З Таджикистану вірус поліомієліту вже завезено до Росії та інших країн, що мають спільний кордон з Таджикистаном. Існує ризик подальшого розповсюдження захворювання у країнах СНД і Європи, в тому числі в Україні. Україна має регулярне транспортне сполучення з Таджикистаном і Росією. Вірус не зупиняють кордони між державами.

Чому важливо робити щеплення від народження?
Вакцинація проти більшості інфекцій проводиться у віці до півтора років. Дитину слід захистити від інфекцій до того, як вона почне активно контактувати з іншими дітьми у дитячому садку або на дитячому майданчику. Чим більше дитина, яка не отримала щеплення, спілкується з іншими дітьми і дорослими, тим вищим — у разі відсутності у неї щеплення — є ризик заразитись і захворіти.

Чи важливо, у якій країні було вироблено вакцину?
Важливо, щоб дитина була захищена від хвороби, від якої вона може постраждати чи навіть померти. Усі вакцини, що використовуються в Україні давно і широко застосовуються у світі. Профіль їхньої безпеки й ефективності підтверджений масштабним досвідом застосування в інших країнах. Кожна серія вакцин, незалежно від виробника, проходить сертифікацію ілабораторний контроль в Україні.
Де можна дізнатися більше про вакцинацію?
Щоб дізнатися більше про щеплення і захворювання, зверніться до педіатра, сімейного лікаря,дитячого імунолога або дитячого інфекціоніста.

З повагою заступник головного лікаря
з охорони дитинства та материнства

комунального закладу
«Полтавський районний клінічний
центр первинної медичної допомоги»

Лобанова В.А