Вроджені вади розвитку плоду (ВВР) – одне з найбільш загрозливих ускладнень вагітності, яке виходить на перше місце серед причин, що призводять до дитячої інвалідності та смертності. Поява на світ дитини з уродженими дефектами розвитку завжди приголомшує сім’ю: ця тема – одна з найважчих.

До вроджених вад розвитку відносяться вади розвитку нервової, вади серцево-судинної системи, вади кінцівок, щелепно- лицьові деформації – заяча губа, вовча паща і багато іншого.
Чому це відбувається? Причини, що викликають формування вроджених вад розвитку різні. Ця патологія може бути спадковою, якщо у майбутніх батьків є відхилення в хромосомному наборі. В інших випадках джерелом проблеми – різні шкідливі фактори: інфекції, прийом великих доз алкоголю, наркотики.

Одна з причин – нестача вітамінів в харчуванні вагітної жінки. Рекомендована норма мікронутрієнтів для вагітної жінки у півтора рази більше, ніж для жінок дітородного віку. І це не випадково – від цього залежить здоров’я дитини в утробі матері, та здоров’я новонародженого.

Педіатри вважають, що, крім ВВР, такі захворювання новонароджених, як залізодефіцитна анемія, рахіт або відставання в розвитку нерідко пов’язані з тим, що майбутньої матері не вистачало вітамінів і мінералів під час вагітності.
Інші порушення можуть дати знати про себе набагато пізніше – вже у дитячому садку та школі: це захворювання шлунково-кишкового тракту, хвороби обміну речовин (в першу чергу, цукровий діабет і ожиріння).

Важливо пам’ятати, що спосіб життя майбутньої мами, її харчування – все створює основу здоров’я майбутнього малюка. А недостатність вітамінів може стати причиною порушень фізичного і розумового розвитку дитини. У значній мірі збільшується ризик народження дітей з різними відхиленнями у розвитку та малою масою тіла.

Що робити, якщо ви плануєте вагітність?

Відомо, що в «групу ризику» з точки зору народження потомства з вродженими захворюваннями входять:
чоловіки і жінки, в чиїх сім`ях вже зустрічалося те чи інше спадкове захворювання, – навіть якщо самі вони не хворі.
Сім`ї, де вже є діти, які страждають вродженими вадами розвитку. Сім`ї, в яких попередні вагітності закінчувалися викиднями або мертвонародженими. Подружжя, які перебувають у родинних стосунках (наприклад двоюрідні і троюрідні брати і сестри).

Жінки старше 35 і чоловіки старше 50 років. Чоловіки і жінки, в зв`язку зі своїм родом діяльності, станом здоров`я або з якихось інших причин піддаються впливу тератогенних факторів.У всіх цих випадках лікарі наполегливо рекомендують партнерам, які планують завагітніти, відвідати медико-генетичну консультацію. Фахівці-генетики складуть родовід, визначать ризик народження дитини з спадковим захворюванням.
Що робити, якщо ви чекаєте дитину і входите в одну з перерахованих «груп ризику»?


Першим кроком і в цьому випадку повинен бути візит в медико-генетичну консультацію. Говорити про це невесело, але бувають – хоча і дуже рідко – ситуації, коли на підставі одного тільки родоводу генетики приходять до висновку, що плід вражений захворюванням, несумісним з життям. В такому випадку, звичайно, рекомендується переривання вагітності. Однак, повторимося, випадки ці дуже і дуже рідкісні. Як правило, фахівці медико-генетичної консультації займаються не діагностикою, а оцінкою ризику народження дитини з важкими аномаліями і на підставі цієї оцінки рекомендують той чи інший метод пренатальної діагностики.

Далі рішення приймається в залежності від результатів дослідження. Наскільки насправді високий ризик народити дитину з вадами розвитку, може вирішити лише фахівець. Не поспішайте робити аборт, якщо ви прочитали в анотації, що лікарський препарат, який ви брали на самому початку вагітності, не рекомендується використовувати в цей період-якщо, вживали алкоголь, наркотики або перенесли гостру респіраторну вірусну інфекцію, зробили рентгенівський знімок на тлі вагітності і т .п. Обов`язково зверніться в медико-генетичну консультацію, де зможуть правильно оцінити реальний ризик і порекомендують необхідний комплекс досліджень.

Що робити, якщо у вас народилася дитина з вродженими вадами розвитку?

Кращий засіб впоратися з психологічним шоком – постаратися отримати максимальну інформацію про характер вад розвитку. Простежте, щоб дитина була консультирован лікарем-генетиком. Дуже бажано, щоб хворій дитині зробили цитогенетическое дослідження (аналіз на каріотип – сукупність ознак хромосом). Чим більше інформації про хвору дитину буде отримано, тим ефективніше виявиться лікування і тим точніше вдасться встановити прогноз на майбутнє.

За остаточної медико-генетичною консультацією з приводу прогнозу на майбутнє краще звернутися через 2-3 місяці, коли спаде психологічна напруженість і подружжя зможе більш об`єктивно сприймати такого роду інформацію. Для більшості сімей наступні вагітності бувають успішними. Можливості пренатальної діагностики додають впевненості в благополучному результаті і лікарям, і пацієнтам.
Попередити появу дитини з вродженими вадами розвитку можливо! Рекомендуємо вести здоровий спосіб життя,частіше бувати на свіжому повітрі та вживати достатню кількість вітамінів.

Будьте здорові Ви та ваші малюки!

З повагою заступник головного лікаря
з охорони дитинства та материнства

комунального закладу
«Полтавський районний клінічний
центр первинної медичної допомоги»

Лобанова В.А